Ležadlové vozne

Ležadlové vozne majú spoločné kupé pre mužov aj ženy, miesta nie sú vopred upravené na spanie. Súčasťou kupé nie je hygienické zariadenie, to je spoločné a nachádza sa predstavku ležadlového vozňa. Cestujúci v ležadlovom vozni môže obsadiť 4-mieste, resp. 6-mieste kupé. Ležadlá v sú na rozdiel od lôžok umiestnené po oboch stranách kupé. V ležadlových vozňoch si cestujúci ustieľa ležadlo sám. Steward pripraví cestujúcemu na ležadlo deku, vankúš a balený set posteľnej bielizne pozostávajúci z dvoch prestieradiel a obliečky na vankúš. Cestujúci nechá použitú posteľnú bielizeň uloženú v kupé na ležadle. Cestovné doklady vráti steward cestujúcemu v ležadlovom vozni pri budení.

Medzi základné služby ležadlových vozňov patrí:
• pomoc cestujúcemu pri nástupe a výstupe,
• úschova cestovných dokladov počas cesty,
• bezplatné podávanie balenia 0,25 l pitnej vody na ústnu hygienu,
• budenie najneskôr 30 minút pred cieľovou stanicou;

foto ilustračné

4-miestne kupé – ležadlové usporiadanie pre štyroch cestujúcich v kupé (bez ohľadu na pohlavie).

6-miestne kupé – ležadlové usporiadanie pre šiestich cestujúcich v kupé (bez ohľadu na pohlavie).

Cestujúcim v ležadlových vozňoch sú poskytované tieto služby:
• bezplatná minerálna voda v 0,5 l PET fľaši,
• samostatný oddiel pre ženy.

Od septembra 2017 boli vo vnútroštátnej preprave vo vlakoch R 614 a R 615 Zemplín zavedené ležadlové vozne s možnosťou prepravy telesne postihnutých cestujúcich.

Cestujúci, ktorí sa rozhodnú cestovať nočným vlakom na miestach na sedenie, si môžu tiež zakúpiť občerstvenie, nápoje v ležadlovom vozni, ktorý je radený v súprave.